אבא עשיר, אבא תשאיר!

תודה לשי עוז על הכותרת המצחיקה והמקניטה.

כולם מציינים בפניי את הספר "אבא עשיר אבא עני" ואני מחוייב לשאול- מה אני יכול ללמוד מהספר וליישם בחיי שלי?

ובכן, אני מוצא כי הקריאה הנואשת להכנסות פאסיביות, מכל סוג שהוא, ולא דווקא משכר דירה על דירה שרכשת , היא ריאלית בישראל של היום וניתנת לביצוע ממשי.

הכיצד?

יש תוכניות עסקיות שבקריאה שלהן רואים כי היזם אינו נדרש לנהל את העסק בעצמו, קרי, ניתן לשים איש ביצוע אחר וטוב יותר. כלומר אם יש לך תוכנית עסקית טובה, ולא בא לך לנהל אותה, זה יתכן ואפשרי. תהיה רק מפקח. אבל מפקח חכם.

יש תוכניות ורעיונות, שניתן למכור אותם בזכיונות, והיזם ינהל עסק של זכיונות, ולא יפעיל בעצמו נקודת מכירה או שירות. למשל, עסק של יבוא ספרי ילדים של סופרים מפורסמים לילדים בעולם, שמפעיל עקרות בית כזכייניות בכל עיר, שמפרסמת ומוכרות מביתן ספרים אילו במחיר של ספר עברי בסטימצקי כפול 2. תתפלאו כי הגדרת המחיר הוא חלק מהאסטרטגיה ומתאמצים שלא לרדת ממנו, למרות שזה אפשרי תמחירית. אם כך היזם אינו מוכר ספרים אלא מחפש בעולם כותרים ראויים להימכר בארץ הקודש במחיר כפול , בעיניים של אם עברייה. אם יתמחה בהגדרה זו, והיא מתאימה לחוזקותיו ומאוייו, והוא שמח שנפטר מהצורך למכור ספרים לאמהות לטייסים עתידיים, מינימום טייסים כמובן , הרי שנקט באסטרטגיה מדוייקת.

ניתן להנות מהכנסה פאסיבית גם ע"י הכנסת שותף פעיל לתכנית העסקית שלך, כשאתה הופך להיות פאסיבי, הוא נותן עבודה בחינם, כשאתה נתת את הרעיון והתוכנית בחינם. בעסקים כגון דא, שכבר פועלים בהצלחה כיום, נראה כי היזם הפסיבי לא מצליח ממש לא להתערב,אחרי הכל זה הבייבי שלו, והוא כן מתערב רק במקומות שיש לו בהם חוזק, או יתרון, ומתערב נקודתית וכירורגית בהצלחה ויעילות. זה עדיף עשרות מונים על ישיבת קבע בעסק, שגם היתה מאלצת העסק לשלם לו שכר.

יש סוחרים המייבאים סחורה מחו"ל והפרנסה פאסיבית. הכיצד?

קבלן משנה אחראי על היצור בסין, והיבוא ארצה עד לפתח עסק הלקוח הישראלי. לרבות אריזה ותוויות עפ"י חוק בעברית.

היזם מפעיל 2 אנשי שווק בשלט רחוק, ללא ידיעת האחד את השני, זה בחצי הצפוני של הארץ וזה בדרומה. התשלום לפי אחוזים, המפיץ/משווק/איש מכירות רשאי למכור גם דברים אחרים,עושה זאת ברכבו שלו ועל חשבונו, ואם תשאלו אותו הוא יגיד כי הוא סוחר עצמאי, בעל עסק עצמאי, ואינו איש מכירות של היזם. מכל מקום לא צריך לפקח עליו צמוד. והיזם? עובד שכיר בבנק לאומי, וגם מנהל מיזם זה, וגם חושב על הרעיון הבא שיש לייבא או לייצר בסין. זו הכנסה פסיבית מבחינת הסיכונים והפיקוח והדרישות מהיזם.

אז ניתן להלביש זאת על כל רעיון שאין לך חשק לנהלו בעצמך. אפשרי. אם רק הרעיון טוב וניתן להכניס ממנו סכומי כסף העולים על ההוצאות.

ב ה צ ל ח ה!